Фільм 1973 року присвячений одній із сторінок історії битви за Харків. Взвод під командуванням лейтенанта П. Н. Широніна, який прийняв бій з переважаючими силами супротивника біля села Таранівка Харківської області. Він боронив позиції біля залізничного переїзду в районі села. У період із 2 по 6 березня 1943 року взвод витримав кілька боїв за переїзд. 5 березня противник зробив найпотужнішу спробу захопити переїзд для того, щоб на зайняті позиції могли вийти бронепоїзди для обстрілу Харкова. Позиції взводу атакували 35 німецьких танків та бронемашин. Єдина 45-міліметрова гармата, що була у взводі, була знищена в перші хвилини бою, проте бійці вогнем з протитанкових рушниць, гранатами і пляшками із запалювальною сумішшю знищили 16 танків і бронемашин, і вогнем з кулеметів і пістолетів-кулеметів. Декілька бійців взводу кинулися з гранатами під ворожі танки, жертвуючи своїм життям. У ході запеклого бою більшість взводу загинула. У живих залишилося лише 6 людей. Усіх загиблих бійців взводу поховано в братській могилі в селі Таранівка.
У рамках святкування 150-річчя навчального закладу, а також підготовки до Вечора шкільних друзів музейним комплексом Зміївського ліцею №1 ім. З. К. Слюсаренка розпочато створення циклу відеоекскурсій. Запрошуємо вас до першої із них.
Напередодні святкування 150-річчя заснування навчального закладу побачила світ чергова публікація рукописів із фондів архівного відділу нашої музейної установи.
Бродский Я. И. История Змиевской машинно-тракторной станции (1933–1953 гг.) / Науч. ред. Е. В. Полях; пред. Ю. А Коловрата-Бутенко. Змиев, 2021. 48 с., ил., карты.
«Рукопись Якова Иосифовича Бродского посвящена первым 20 годам существования Змиевской машинно-тракторной станции. Написанная очевидцем и участником событий, работа представляет значительный интерес приведёнными в ней данными (датами, именами, статистикой). Снабжённая пространными научными комментариями и иллюстрациями, брошюра является не только ценным историческим источником для специалистов, но и познавательной литературой для всех читателей.
Для специалистов в области исторического краеведения, локальной и региональной истории, источниковедения».
Триває систематизація фондів архівного відділу, утвореного 2008 р. За довгі роки існування музею у його фондах накопичилося багато документальних матеріалів, які становлять велику цінність для локальної та регіональної історії і потребують особливих умов зберігання. Світлини початку ХХ ст., автобіографії та особисті документи учасників революцій 1917 р., Громадянської та Великої Вітчизняної війн, рукописи з історії краю, окремих промислових підприємств та сільського господарства і багато інших історичних джерел зберігаються у відділі. На їх основі учні ліцею та учителі проводять науково-дослідницьку роботу, результати якої публікують у друкованих та електронних працях. Досліджують фонди архівного відділу науковці історичних факультетів Харківського національного університету ім. В. Н. Каразіна і Харківського національного педагогічного університету ім. Г. С. Сковороди.
Протягом 2020–2021 навчального року працівниками музейного комплексу здійснювалося оновлення експозиції історико-краєзнавчого відділу. Зокрема, значно поповнилися колекція археологічних предметів (щиро вдячні Харківському історичному музею). Завдяки збільшенню фотографічних фондів створено експозицію «Зміївський повіт у часи Першої світової війни».
Історична довідка. Історико-краєзнавчий відділ почав формуватися 1966 р. При формуванні музейного комплексу до цього відділу були включені експонати етнографічного куточка, музею хліба, а також музею бойової та трудової слави. На сьогоднішній день у залі історико-краєзнавчого відділу представлені наступні експозиції: «Археологічна спадщина Зміївщини», «Козацькі часи», «Імперський період», «Радянська Зміївщина», «Видатні земляки», «Герої Радянського Союзу – уродженці Зміївщини», «Партизанський рух на Зміївщині», «Велика Вітчизняна війна 1941–1945 рр.», «Етнографія рідного краю», «Українська хата».